18 marca 2024 r. ponad 30 osób oddało krew podczas akcji organizowanej przed halą krośnieńskiego MOSiR-u. W ramach tego wydarzenia uczniowie szkół ponadpodstawowych mieli również możliwość uczestniczenia w prelekcjach na temat zachowań samobójczych oraz bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Organizatorami akcji byli posłanka Joanna Frydrych, Urząd Miasta Krosna, Komenda Miejska Policji w Krośnie, Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów przy KMP w Krośnie, Oddział Rejonowy PCK w Krośnie, Klub HDK przy KM PSP w Krośnie oraz MOSiR w Krośnie.

Posłanka Joanna Frydrych podkreśliła znaczenie podejmowania działań mających na celu propagowanie świadomości dotyczącej oddawania krwi, zwłaszcza w kontekście starzejącego się społeczeństwa.

Krew można było oddać w mobilnym punkcie przy hali MOSiR. Koordynator akcji, mł. asp. Arkadiusz Pałys, podał informację, że zebrano 9 litrów krwi.

- Zgłosiło się 31 chętnych, ale nie wszyscy mogli oddać krew. Pozytywnie zostało zakwalifikowanych 20 osób. Dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się dzisiaj podzielić cząstką siebie, czyli krwią. Dla wszystkich, którzy zdecydowali się oddać krew, przygotowane zostały upominki - powiedział Arkadiusz Pałys.

Przy stanowisku przygotowanym przez Polski Czerwony Krzyż można było uzyskać informacje na temat, kto może zostać krwiodawcą oraz jakie warunki należy spełnić, aby móc oddać krew.

Akcji Krwiodawstwa towarzyszyły prelekcje przygotowane dla uczniów szkół z krośnieńskich ponadpodstawowych dotyczące zachowań samobójczych oraz cyberbezpieczeństwa.

Zastępca prezydenta Krosna, Bronisław Baran, przypomniał o ubiegłorocznej konferencji "Życie warte jest rozmowy. Samobójstwom można i trzeba zapobiegać", która odbyła się w Krośnie z udziałem ekspertów w tej dziedzinie.

- Widzimy, jak wzrasta ilość dzieci i młodzieży, która ma bardzo poważne problemy psychiczne. Młodzież ta wymaga profesjonalnego wsparcia psychiatrycznego, psychoterapeutycznego, a nawet hospitalizacji. Musimy wiedzieć, że w ostatnich latach wsparcie opieki psychicznej, psychiatrycznej nie było priorytetem władz rządzących w naszym kraju. Żyjemy w kraju, w którym z powodu samobójstw umiera dwa razy więcej dzieci i młodzieży, niż w wypadkach drogowych. Czas temu powiedzieć STOP - stwierdził Bronisław Baran.

Na temat zachowań samobójczych i cyberbezpieczeństwa prezentację przeprowadzili podinspektor Daniel Lendzio, I zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie, oraz podkomisarz Paweł Buczyński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie.

źródło: terazKrosno.pl